Чаят през зимата


В големия студ няма нищо по-хубаво от чаша топъл (не горещ!) чай – а по-предвидливите се снабдяват с подходящ чайник или термос, в който напитката изстива по-бавно.
Вкусовете са различни – но кой е най-подходящият за зимата? Допреди години предпочитана от българина беше билковата отвара, подсладена с мед – особено в планинска хижа, където варят дъхавите билки, събирани в околността, в огромна тенджера, за да има за всички.
Сега, когато по магазините има достатъчно разнообразие, се разширяват и вкусовете. Другият типично зимен чай е с повишено съдържание на витамин С – шипки и/или каркаде, подправени с портокалови кори, ябълки и канела.
Разбира се, в идеалния случай пием чай, за да се сгреем, но се налага да го ползваме и като помощно средство при лечение на простудни заболявания.
Съществуват различни комбинации, вкл. с ехинацея (за подсилване на имунната система), но все пак прочетете листовката или се консултирайте, за да разберете дали сте избрали подходящ за вас вариант.
Завийте се с топло одеяло и чаят ще предизвика здравословно изпотяване, а температурата ще спадне – след което не забравяйте да се преоблечете в сухи дрехи.
Най-простата рецепта е чай с джинджифил. Действа алкализиращо и може да се пие по всяко време на деня. Нужни са ви само няколко резенчета пресен джинджифил, обелен, и 1 чаена лъжичка мед. Сгорещявате водата и след като заври, я наливате в чашата си, а вътре поставяте резенчетата. Оставяте за минута-две, след което подслаждате с меда.
Характерна руска безалкохолна напитка за борба със студа е не само чаят в традиционния самовар, но и старинният сбитен, който се приготвя от мед, захар, канелени кори, карамфил, корени от джинджифил, лимон – сварени във вода